טיפול בבוטוקס להזעת יתר

הזעת יתר, או בשמה הרפואי היפרהידרוסיס הינה בעיה מטרידה ביותר מוכרת ונפוצה בקרב כ-10 אחוזים מהאוכלוסייה. כ-500000 איש: גברים , נשים, ילדים ובני נוער סובלים מאוד מהזעת יתר ללא קשר לפעילות או לטמפרטורת הסביבה.
תהליך ההזעה הינו תהליך פיזיולוגי שנועד לצנן את הגוף ע"י התייבשות הזיעה , וכאשר נוצר מצב בו נפגע היחס בין הפעילות הגופנית או טמפרטורת הסביבה למידת ההזעה נוצרת בעיית הזעת יתר . 
הזעת יתר הינה תורשתית ומופיעה בחורף ובקיץ כאחד. כל הסובל מהזעת יתר מכיר את המבוכה והמטרד הנגרמים מכתמי זיעה מוגברים מתחת לבית השחי כפות ידיים , רגליים ומזיעה הניגרת מהפנים. 

הזעת יתר יכולה להוות סימפטום למחלות אחרות בגופינו כגון: תסמין לפעולת יתר של בלוטת התריס , גידולים סרטניים , השמנת יתר ועוד. 
על כן יש לזהות תחילה את מקור התופעה לפני תחילת הטיפול בבעיה . יש להבחין האם מדובר בהזעה כללית או בהזעת יתר ראשונית , כאשר הזעת יתר ראשונית אינה קשורה דווקא למצבי טמפרטורה אלה בעיקר למצבי לחץ והתרגשות , במקרים אלה תופיע הזעת יתר בעיקר באיבר ספציפי בגוף. 

במשך שנים רבות הפתרון הייחודי היה ניתוח בשם סימפטקטומיה אנדוסקופיה , במהלכו מבצעים צריבה וכריתה של העצבים הסימפתטיים שיורדים בדופן האחורית של בית החזה האחראים להזעת יתר בבית השחי וכפות הידיים ובכך מנטרלים את פעולתן המוגברת של בלוטות הזיעה. הניתוח מתבצע בשני הצדדים באותו אופן בגישה פולשנית בחדר ניתוח.


הניתוח אומנם פתר את בעיית הזעת יתר בכפות הידיים באופן מלא אך לא הביא להצלחה מלאה בקרב הסובלים מהזעת יתר בבית השחי. 
ברוב המקרים המנותחים היו מרוצים אך חלקם ובעיקר אלו מבניהם שסבלו מהזעת יתר בבית השחי חשו אי נוחות שנגרמה כתוצאה מיובש מוגבר בבית השחי. 
בעיה נוספת ונפוצה עליה דיווחו כ- 40 אחוז מהמקרים כתוצאה מהניתוח היא "הזעה מפצה" . כלומר הזעה משנית להזעת היתר ולעתים מגיעה לעוצמות דומות לזו של ההזעה שקדמה לניתוח. 
את תופעה זו לא ניתן לצפות מראש וזאת מפני שככל הנראה נטרול בלוטות הזיעה בשליש הגוף העליון גורם לגוף לנסות להיפטר מהחום, שהוא ממשיך לייצר באותה מידה, דרך אזורים אחרים בגוף. הניתוח אמנם קל יחסית, אך מדובר בהרדמה מלאה ובהליך פולשני ואינו נעים. 

מעבר לסיבוכי הכרוכים בניתוח כגון: סיבוכים כתוצאה מהרדמה, סיבוכים כתוצאה מזיהומים ודימומים, וכן מקרים נדירים של פגיעה עצבית ,לא מקובל היום לבצעו מפני שכפי שהזכרנו קודם לכן יעילותו בטיפול בהזעה יתר מוגברת בבתי השחי, שהיא הנפוצה במיוחד, מוגבלת ביותר. 
היום הטיפול המוביל ביותר ומיושם בהצלחה הוא הזרקות הבוטוקס, אותו חומר המשמש למילוי קמטים. בוטולינום טוקסין, שהוא רעלן הנחשב בטוח לחלוטין בשימוש במינונים מוגבלים חוסם את מעבר הגירוי העצבי מהעצב לבלוטת הזיעה , כלומר חוסם שחרור של חומר הנקרא אצטילכולין ובכך מנטרל את בלוטות הזיעה.

ההליך הינו הליך פשוט וקל ללא הרדמה וללא פלישה חודרנית כמעט ואינו מורגש, הנעשה בעזרת מחט זעירה, לאחר אלחוש מקומי במשחה או הרדמה מקומית בזריקה . ההזרקה נמשכת לרוב כ- 15 עד 20 דקות ואינה מצריכה חריגה מיוחדת משגרת החיים.
לרוב ניתן להרגיש את אפקט ההזרקה והשיפור כבר למחרת , מטופלים מדווחים על 90-100 אחוזי הצלחה לתקופה של 8-12 חודשים . יעילות הטיפול נמשכת בין 8 חודשים לשנה מפני שהבוטוקס הינו חלבון ובמשך הזמן הוא מתפרק והשפעתו פגה. יש לציין כי הטיפול בבוטוקס אינו מומלץ לילדים, נשים הרות ומיניקות וחולים במחלות נדירות מסוימות.

-בוטוקס להזעת יתר-

• תוצאות מיידיות ללא סיכונים •
• ללא אשפוז ללא ניתוח •
• ללא תופעות לוואי הצלחה מלאה •

logo בניית אתרים